WARSZTATY NAUKOWE
13 i 14 lutego w naszym przedszkolu wolontariusze z fundacji „Przyszłość w nauce” zorganizowali warsztaty chemiczne dla przedszkolaków i dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pułtusku.
Fundacja „PRZYSZŁOŚĆ W NAUCE” zajmuje się przeprowadzaniem doświadczeń chemicznych dla dzieci i młodzieży. Przy założeniu fundacji nasz prezes Tomasz Deptuła zakładał połączenie teorii z praktyką. Projekty odbywają się w przedszkolach, szkołach, GOK-ach w całej Polsce . Wolontariusze pochodzą z różnych zakątków Polski. Fundację tworzy około 50 osób są to uczniowie ze szkół podstawowych aż po doktorantów jak również zawodowi chemicy i osoby uczące się w szkołach artystycznych, politechnikach. Wszystkich łączy pasja do chemii. Największą przyjemność sprawia im dzielenie się nią z innymi. Fundacja ma ,,siedzibę'' w Pułtusku i została założona w 2011r.
Warsztaty składały się z części pokazowej i warsztatowej.
Dzień 1
Część pokazowa
- Rozpoczęliśmy od doświadczenia „Lokomotywa”, które zawsze wywołuje dużo emocji. Nie inaczej było tym razem.
- Barwne płomienie uzyskaliśmy za pomocą palnika gazowego, w którym spalaliśmy sole, uzyskaliśmy np.: różowy i niebieski płomień.
- Niebieska butelka to nazwa doświadczenia, w którym wykorzystujemy m.in. glukozę, czyli cukier prosty. To glukoza m.in. buduje sacharozę czyli cukier, którym słodzimy herbatę bądź kawę. Gdy mieszamy bezbarwny roztwór zmienia barwę na niebieską.
- Piana - powszechnie znana jako pasta dla słonia, to nic innego jak stężona woda utleniona z płynem do mycia naczyń z katalizatorem, który przyśpiesza zajście reakcji.
Część warsztatowa
- Tu przedszkolaki mogły same się wykazać, robiąc eksperymenty na artykułach spożywczych:
-ciecz nienewtonowska- dzieci mogły przekonać się jak działają ruchome piaski, a do tego potrzebowaliśmy mąki ziemniaczanej.
-smaki- dzieci miały za zadanie rozpoznać smaki, których spróbowały.
-smaki- dzieci miały za zadanie rozpoznać smaki, których spróbowały.
- „Kolorki”- w tym doświadczeniu dzieci mogły użyć prawdziwego szkła laboratoryjnego. Z pomocą prowadzących pipetowały do próbówki. Łączyły substancje, które po zmieszaniu zmieniały zabarwienie.
Dzień 2
Część pokazowa:
- Burza - uzyskaliśmy błysk i grzmoty w cylindrze
- Koktajl - różnobarwne warstwy, które się nie mieszają
- Balonik - nagły i niespodziewany huk po spaleniu go
- Jedno doświadczenie fizyczne - Nurek Kartezjusza,
- Otrzymaliśmy również srebro
Warsztaty
- Kwiatki- dzieci zrobiły kwiatki z bibuły, które zmieniają kolor za pomocą ciepła, oczywiście dzieci mogły je zabrać do domu
- Chemiczne jojo- otrzymaliśmy kolorowe krople, które opadały w oleju a po chwili się wznosiły się w górę i tak w kółko
- Atrament- dzieci malowały obrazki przygotowanym przez nas roztworem, na początku rysunki nie były widoczne, ale wystarczyło na nie nieść kolejny rozwór i dzieła małych malarzy stały się widoczne.
Doświadczenia przeprowadzali :
- Tomasz Deptuła- Prezes Fundacji, doktor nauk chemicznych, specjalizuje się w chemii organicznej obecnie nauczyciel biologii, chemii i fizyki.
- Gabriela Niesłuchowska, licealistka na profilu biol - chem.- mat. w XVIII Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.
Osoba pomagająca:
- Piotr Wiśnik - uczeń Szkoły Podstawowej
Bardzo dziękujemy prowadzącym za ciekawe zajęcia, które uatrakcyjniły ferie w naszej placówce.